Sağlık Turizmi

Şehrimiz

image

 

Tarihi çok eskilere dayanan Trabzon, Doğu Karadeniz'in kültürel ve doğal zenginliklerinin merkezi konumundadır. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan şehir, yüzyıllardır dinlerin, dillerin ve kültürlerin buluşma noktası olmuştur. Limanı ve efsanevi İpek Yolu üzerindeki hayati konumu nedeniyle tarihte önemli bir rol oynamıştır. O kadar ünlüydü ki Marco Polo 14. yüzyılda şehri ziyaret etti. Trabzon, şehri ziyaret eden ve seyahatnamelerde ve el yazmalarında ölümsüzleştiren Xenophon, Evliya Çelebi, Fallmerayer ve Frunze gibi dünyaca ünlü seyyahlara da ilham kaynağı olmuştur..

Günümüzde müzeler, manastırlar, camiler, türbeler, kervansaraylar, hamamlar, bedesten, surlar, muhteşem sivil mimari örnekleri, çarşılar ve muhteşem manzarasıyla kent, önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmayı sürdürmektedir. .

image

Restore edilmiş 13. yüzyıldan kalma Bizans kilisesi Ayasofya, şimdiki adıyla Ayasofya Camii, Trabzon'un Hıristiyan anıtlarının mücevheridir. Bir diğer mücevher ise Trabzon'un 54 km kadar güneyindeki Altındere vadisine bakan Sümela Manastırı'dır. Altındere Vadisi'nin zengin bitki örtüsü ve büyüleyici jeomorfolojik oluşumlarının ortasında yer alan Altındere Milli Parkı'nda yer almaktadır. Manastır, derin bir boğazın 270 m üzerindeki bir uçurumun yüzüne tünemiştir ve vadi tabanından bakıldığında yer ile gökyüzü arasında süzülüyormuş gibi görünür. Keşişlerin evlerinin kalıntılarıyla çevrili olan manastırın ana şapelinin hem içi hem de dışı muhteşem fresklerle kaplıdır. Sadece inşaatının benzersizliğiyle değil, aynı zamanda ihtişamıyla da olağanüstü bir yer. Sümela Manastırı'nın inşasına gelince, efsaneye göre Meryem Ana bir gün iki Atinalı keşişe bir vizyonla görünmüş ve onlardan ıssız bir vadide bir manastır inşa etmelerini istemiştir.

image

Sümela Manastırı'nın en doğusunda, göçmen kuşların altın sarısı çam ağaçları arasında konakladığı Çamburnu Sahili, dalgalı denizi fotoğraflamak için kısa bir mola vermek isteyenler için güzel bir bölge.

image

Trabzon'un simgelerinden biri de şehre 95 km uzaklıkta bulunan Uzungöl Tabiat Parkı'dır. Park, zengin bir bitki örtüsüne ve çarpıcı bir yaban hayatına sahiptir ve olağanüstü doğal güzelliğe sahip bir alandır. Ziyaretçiler için konaklama tesisleri, piknik alanları ve yürüyüş yolları bulunmaktadır.

image

Trabzon, doğa harikalarının yanı sıra, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan harika lezzetlere sahip pek çok yerel yemeği şehirdeki restoranlarda sunan, oldukça çekici bir mutfağıyla da ziyaretçilerin gözlerini kamaştırıyor.

 

12 Eylül 2023