SBÜ AHİ EVREN GÖĞÜS KALP VE DAMAR CERRAHİ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ OLARAK 29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN
11 Ocak 2022


 

29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ

Dünya Kalp Günü, Dünya Kalp Federasyonu ve üye kuruluşlar tarafından düzenlenen kalp sağlığı temasının işlendiği bir gündür. Temel amacı, tüm dünyada en çok ölüm nedeni olan kalp damar hastalıkları ve inmenin önlenebilmesi için yaşam tarzı düzenlemeleri konusunda toplumu bilinçlendirmektir

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, dünyada en yaygın ölüm sebepleri arasında kalp ve damar hastalıkları yer almaktadır. 2030 yılında kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin 23 milyon olacağı öngörülmektedir. Bu hastalık, ne yazık ki, Türkiye’de her yıl 300.000 kalp krizi, 125.000 ölüme yol açmaktadır.

Sağlıklı beslenerek, tütüne hayır diyerek ve bol bol egzersiz yaparak kalbinize iyi bakın. Telefon uygulamaları ve giyilebilir cihazlar gibi dijital araçlar, motive olmanıza ve her şeyin yolunda gitmesine gerçekten yardımcı olabilir.

Kalp hastalığı, kalp yetmezliği, diyabet, yüksek tansiyon veya obezite gibi altta yatan bir sağlık sorununuz varsa, COVID-19'un düzenli kontrollerinize gitmenize engel olmasına izin vermeyin.Sağlıklı kalmanın “şifresi”: 0 305 130 53 00 (Türk Kardiyoloji Derneği)

0       : Sıfır sigara
30     : Günlük 30 dakika orta şiddette etkinlik- egzersiz
5       : Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi
130   : Kan basıncı 130 mmHg’nın altında tutulmalı.
5      : Total kolesterol 5 mmol/dL (190 mg/dL)’nin altında olmalı
3      : LDL kolesterol 3 mmol/dL(115 mg/dL)’ninaltında olmalı
0      : Sıfır fazla kiloı
0      : Sıfır diyabet


Prof.Dr.Ezgi KALAYCIOĞLU