13 EYLÜL DÜNYA SEPSİS GÜNÜ
11 Ocak 2022


SEPSİS NEDİR?

Sepsis, vücudun bir enfeksiyona verdiği yanıtın kendi dokularına ve organlarına zarar vermesi durumunda ortaya çıkar. Bu şok durumu, özellikle erken tanı ile hemen tedavi edilmezse çoklu organ yetmezliği ve ölüme yol açar. Bu nedenle erken başlanan ve agresif sürdürülen tedavi, kişinin sepsisten kurtulma şansını artırır.

Sepsis, her yıl dünyada 30 milyondan insanı etkileyen ve yaklaşık 6 ila 8 milyon kişinin ölümüne neden olan bir hastalıktır. Dünyada her 3 saniyede bir kişinin ölümüne neden olmaktadır. Buna rağmen dünyada olduğu gibi ülkemizde de sepsis hakkında çok az şey bilinmektedir.

Sepsis çok ciddi bir sağlık sorunu olduğundan ve yaşamı tehdit edebildiğinden bu tablonun oluşma ihtimalinin en aza indirilebilmesi adına gereken önlemler alınmalıdır. Sepsisi önlemenin en kolay yolu enfeksiyonların önlenmesidir. Bu da aşılama ve temel hijyenle yapılabilir. Bir enfeksiyon sepsise yol açmışsa hızlı bir şekilde tanınmalı ve enfeksiyonun kaynağı uygun antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Enfeksiyonların erken tedavisi ve sepsisin erken tanınması hayat kurtarır.

Bu amaçla her yıl sepsis farkındalık günü aktiviteleri yapılmaktadır. 13 Eylül’de “Dünya Sepsis Günü” aktivitelerine katılın. Farkındalığın artırılması, sepsisin önlenmesi için destek olun. Ne kadar çok kişi sepsisi bilirse o kadar çok kişi güvende olur.

Uzm.Dr.Selma FİŞ TOPALOĞLU