Dünya Emzirme Haftası
03 Ağustos 2023

61772-0.jpg

 


1-7 AĞUSTOS DÜNYA EMZİRME HAFTASI

 

 

“Dünya Emzirme Haftası” ülkemizin de içinde bulunduğu 120’den fazla ülkede her yılın ağustos ayının ilk haftasında kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF tarafından ilan edilen bu haftanın amacı; tüm dünyada anne sütü ile beslenmeyi desteklemek ve yaygınlaştırmaktır. Anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişimi için temeldir. Çocuk sağlığı ile ilgili kuruluşlar, ülkelerin sağlık bakanlıkları, bebeklerin doğumdan itibaren ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmeleri, 6.aydan sonra uygun tamamlayıcı besinler başlanarak emzirmenin en az 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi önerilmektedir.


ANNE SÜTÜ İLE BESLENME
HER BEBEĞİN EN DOĞAL HAKKIDIR

 

  • Bebeğin fiziksel ve ruhsal sağlığı için en uygun besin, annenin kendi sütüdür. Her annenin sütü, kendi bebeği için en uygun bileşimdedir.
  • Emzirmenin doğumdan sonra hemen başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı kolaylaşır.
  • Doğumdan sonra hemen emzirme ile annede doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme ve iltihaplanma olmaz, lohusalık kolaylaşır.
  • İlk 6 ayda bebeğe ek sıvı ya da besinlerin verilmesi, annenin süt yapımını ve anne sütünden yararlanımı azaltır.
  • Doğumdan sonra ilk 6 ayda yalnız anne sütü ile beslenen ve en az iki yaşında kadar emzirilen bebekler başta ishal olmak üzere mikroplu hastalıklara daha az yakalanırlar, bebeklik döneminden sonra da daha az hastalanırlar.