Haberler

Organ ve Doku Bağışı Haftası


3-9-Kasim-Organ-Bagis-Haftasi.jpg 

BAĞIŞLARINIZLA BEKLEYİŞ BİTSİN HAYAT DEVAM ETSİN!

Her yıl 3-9 Kasım arasında “Organ ve Doku Bağışı Haftası” kapsamında düzenlenen etkinlikler ile organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalar için umut ışığı olmak ve farkındalığın arttırılması amaçlanmaktadır.

Organlarımızı nasıl bağışlayabiliriz? 18 yaşını doldurmuş akıl sağlığı yerinde olan kişiler organ ve doku nakline izin vererek ölümünden sonra organlarını yasal olarak bağışlayabilir. Bunun için hastanemize, aile hekimlerine ve her hastanenin organ ve doku nakli birimine müracaat edebilirsiniz.

Beyin ölümü gerçekleşmiş kişiler yaşarken aksini beyan etmemişse, yasal olarak birinci derece yakınlarından izin alınarak organları nakil edilebilir.

Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ancak organ bağışı oranları düşük bir seviyede seyretmektedir. Bu nedenle tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybetmektedir. 2021 yılı verilerine göre organ bağışı bekleyen hasta sayısı 22660 idi. Yine aynı veriler 2021 yılında 7762 kişiye nakil yapıldığını bildirmektedir. Siz de başka hayatlara can olabilirsiniz. Bu dünyaya bırakabileceğimiz en değerli miras organlarımızla yeni hayatların devam etmesidir. Unutmayalım ki bir organ bir hayat, bir hayat bütün insanlık demektir.

03 Kasım 2022