Haberler

24 Mart Dünya Tüberküloz Günü


24 MART DÜNYA TÜBERKÜLOZ GÜNÜ

TÜBERKÜLOZ (VEREM) NEDİR?

Tüberküloz hastalığının etkeni “mycobacterium tuberculosis” ismi verilen bir bakteridir ve solunum yoluyla bulaşır.  Kişilerin öksürmesi, hapşırması, konuşması sırasında oluşan damlacıklar içinde havaya atılır ve bu damlacıkların solunması ile sağlıklı bireyler enfekte olur (mikrobu alır).

Belirtileri Nelerdir?

2-3 haftadan uzun süren ve tedaviye cevap vermeyen öksürük, balgam çıkarma, balgamında kan görülmesi, ateş, gece terlemesi, yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı ve iştahsızlıktır.

Tüberküloz hastalığı en sık akciğerleri tutmasına karşın, lenf bezleri, kemik, beyin, karaciğer, böbrek, cilt gibi birçok organımızda hastalık yapabilir. Örneğin lenf bezi tüberkülozunda hastalığın olduğu lenf bezinin büyümesi, böbrek tüberkülozunda idrarda kan görülmesi, kemik tüberkülozunda ağrı gibi pek çok belirti de görülebilir.

Tanısı Nasıl Konulur?

Tüberküloz tanısı balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ile konulur. Hastanın şikâyetleri akciğer film bulguları tüberkülozdan şüphelenmeyi sağlar. Hastadan alınan balgam veya diğer materyaller laboratuarda incelenir. Tüberküloz basilinin görülmesi ya da kültürde basil üremesiyle tanı kesinleşir.Tüberkülin deri testi (TDT) veya PPD, kişinin daha önce tüberküloz basiliyle karşılaşıp karşılaşmadığını gösteren bir testtir. Kişinin PPD sinin (+) olması verem hastası olduğu anlamına gelmez, sadece verem mikrobu ile karşılaştığını gösterir.

 

Tedavi ve Korunma

Tüberküloz tedavisi için günümüzde çok güçlü ilaçlar bulunmaktadır. Toplam tedavi süresi en az 6 aydır. Tüberküloz hastalığından korunmanın en etkili yolu bulaştırıcı hastalara hızla tanı konulup uygun tedavinin başlanmasıdır. Ayrıca yaşadığımız ortamı sık sık havalandırmak,dengeli beslenmek,alkol sigara ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmak,yeterli uyku ve düzeni spor yapmak da hastalığa yakalanma ihtimalini azaltmaktadır.

Tüberküloz utanılacak, saklanılacak bir hastalık değildir. Bundan yaklaşık elli yıl önce, ilaç tedavisi yokken genellikle öldüren, ölmeyenleri de ciddi sakat bırakan bir hastalık olduğu için o dönemlerde korkutan ve utanılan bir hastalık olmuştur. Bugün erken tanı ve doğru tedavi ile hastalar tümüyleiyileşir.

 

                                                                                                                                              Uzm. Dr. Adem ÇELİK

24 Mart 2022