Haberler

1-7 Ekim Emzirme Haftası

1-7-ekim-emzirme-haftasi-.jpg

Ülkemizde bebek ve çocuk sağlığına yönelik olarak hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” programı kapsamında her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında Emzirme Haftası olarak kutlanmaktadır.

Yapılan çalışmalar; çocukluk çağı ölümlerini, emzirmenin tek başına %13, doğru tamamlayıcı beslenme uygulamaları ile birlikte yaklaşık %20 oranında azalttığını ortaya koymuştur. UNICEF’e göre; anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla olmaktadır.  DSÖ verilerine göre 5 yaş altı çocuk ölümlerinin %7 sinden tek başına sorumlu olan beslenme yetersizlikleri, yaklaşık yarısının da altında yatan temel nedeni oluşturmaktadır.  DSÖ, emziren kadın oranları yüksek olsaydı yılda 800 binden fazla yaşamın kurtulacağını belirtmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ nün önerdiği ve yürütülen programa göre “Bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi” temel mesajdır.

Emzirme;

-          Anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir.

-          Bebeklerde mutluluk ve güven duygusunu geliştirir.

-          Bebeğin psikolojik gelişimini de etkiler.

-          Bebeğin çene ve diş gelişimini sağlar.

-          Anneyi meme kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri gibi kadınlara özel

kanser türlerinden kısmen korur.

-          Anneyi ilerleyen yaşlarda kemik erimesinden korur.

Şeker hastası annelerde insülin ihtiyacını azaltır.

03 Ekim 2022